Šiuo metu vyrauja nuomonė, kad be didelių išlaidų naujos kalbos išmokti neįmanoma. „Anglų mokyklos” mokytojai nesutinka su šia nuomone ir galvoja, kad tai tik mitas. Sutinkame nemažai žmonių, kurie išmoko arba patobulino kalbos įgūdžius nemokamai arba investuojant tik nedidelę dalį savo pinigų, pasirinkus tam tikrus metodus ir strategijas, kurie nereikalauja daug investicijų. Šiame straipsnyje pateikiame keletą būdų, kurie galėtų padėti išmokti arba patobulinti anglų kalbą nemokamai.
Visi sutinkame, kad interneto platybėse galima rasti visokio nemokamo gėrio mokymosi tikslams įgyvendinti. Anglų kalbos mokymuisi nemokamai galite rasti įvairiausios literatūros, vadovėlių, online užduočių, TV serialų, filmų, podcastų ir tt., tačiau svarbu mokėti atsirinkti tai, kas naudinga ir pritaikoma praktiškai.
1. Žiūrėkite TV serialus ir filmus angliškai su subtitrais ir be jų
Tam jums gali padėti Youtube, Netflix ar tiesiog televizijos kanalai. Pradėkite, kad ir nuo serialo „Friends”, kuriame išgirsite nesudėtingą anglų kalbą, patobulinsite klausymo įgūdžius, išmoksite naujų žodžių bei išsireiškimų, patobulinsite netgi gramatiką ir tiesiog gerai praleisite laiką neatsivertę vadovėlio ir neiškėlę kojos iš namų. Vienas iš didžiausių privalumų mokytis anglų kalbos iš serialų ir filmų yra tas, jog bet kada panorėjus galima lengvai peržiūrėti ir perklausyti tą pačią dalį, kad ir keletą kartų.
Mūsų patarimas – žiūrėkite TV serialus ir filmus aktyviai. Netrukus paaiškinsime kaip tai padaryti užsibrėžtiems mokymosi tikslams pasiekti. Kasdien peržiūrėkite bent po vieną epizodą ir netrukus pastebėsite progresą anglų kalboje. Pradedantiesiems siūlome įsijungti subtitrus ir žiūrėti su jais, tuo tarpu įgavus šiek tiek patirties – juos išjungti.
Pirmas žingsnis: užfiksuokite naujus žodžius ir išsireiškimus žiūrint filmus
Prieš įsijungiant TV serialo epizodą ar filmą, pasiimkite sąsiuvinį, užrašų knygelę ar telefoną pasižymėti naujai sutiktus žodžius ar išsireiškimus. Jeigu naujo žodžio reikšmė nėra suprantama iš konteksto, pasinaudokite žodynu. Jeigu niekur nefiksuosite naujai sutiktų išsireiškimų, garantuojame, kad juos tiesiog pamiršite. Kažkur užsirašius naujus žodžius/frazes, juos lengviau įsiminsite ir galėsite bet kokiu metu atsivertus užrašus juos pasikartoti.
Pateiksime vieną pavyzdžių kaip patobulinti anglų kalbos žinias žiūrint serialą „Draugai“ („Friends”). Žemiau pridedame YouTube kanalo nuorodą, kurią paspaudus rasite didžiąją dalį serialo „Friends” epizodų: https://www.youtube.com/results?search_query=tv+show+friends. Šį serialą galėtų žiūrėti ir pradedantieji, kurie nori išmokti kalbos, nes žodynas ir dialogai nėra sudėtingi.
Antras žingsnis: analizuokite aktorių pokalbius
Didelis privalumas žiūrint serialus ar filmus internetu yra tas, jog jeigu nepavyksta kažko išgirsti, galima visuomet atsisukti ir paklausyti dar kartą kada tik panorėjus. Įgavus šiek tiek praktikos ir patobulinus anglų kalbos žodyną, jau galima pereiti prie kito žingsnio – pokalbių/dialogo analizavimo, t.y. atkreipkite dėmesį kaip sudaromi klausimai, kokia žodžių tvarka sakinyje ir t.t.
Pvz. lietuvių kalboje sudarant klausimus nereikia vartoti pagalbinio žodelio, tuo tarpu anglų kalboje – dažniausiai reikia, todėl užfiksavus naują gramatinę konstrukciją, pristabdykite filmą ir pakartokite mažiausiai 3 kartus, tokiu būdu – lengviau įsiminsite.
Žemiau pateikiame serialo “Friends” epizodų nuorodą, kuriuose galima išgirsti dažniausiai vartojamus anglų kalbos žodžius bei išsireiškimus:
https://englishproficiency.com/blog/learn-english-watching-friends-tv-series/#24-top-
Trečias žingsnis: pabandykite pavartoti gyvenimiškoje praktikoje
Išmokus keletą naujų žodžių, išsireiškimų ar gramatinių konstrukcijų iš filmų ar serialų, pabandykite juos pavartoti praktiškai. Pavyzdžiui, išmokote konstrukciją: Have you ever…? Realioje praktikoje bandykite pavartoti šią konstrukciją kiek galima dažniau, kad ji išliktų jūsų ilgalaikėje atmintyje. Taigi, paklauskite kitų ar jie kada nors aplankė vieną ar kitą šalį ar ragavo egzotinių patiekalų ir t.t.
Pvz. Have you ever been to Spain? Have you ever tried caviar? Have you ever visited Turkey?
2. Skaitykite knygas naudodamiesi elektronine skaitykle „Kindle“
Tradicinis ir visiems žinomas būdas patobulinti kalbos žinias – skaityti knygas. Tokiu būdu turime galimybę išmokti daugybę naujų žodžių, išsireiškimų ir taisyklingų gramatinių konstrukcijų. Manome, kad šis būdas efektyvesnis, jeigu skaitysite knygas naudojantis elektronine skaitykle, pvz. „Kindle“. Kodėl ši elektroninė skaityklė gali tapti ypač naudingu įrankiu mokantis kalbos? Tam yra keletas priežasčių. Visų pirma, ji turi labai lengvai naudojamą naudingą funkciją – integruotą elektroninį žodyną. Kaip tai veikia?
Naudodami ,,Kindle“ galite greitai ir lengvai ieškoti naujų žodžių, naudodami sistemoje integruotą žodyną, t.y. kai skaitomame tekste aptinkate žodį, kurio nežinote, tiesiog spustelkite ant jo, o žodynas jums iškart pateiks apibrėžimą. Tokiu būdu greitai ir lengvai kaupsite naujų žodžių bei išsireiškimų bagažą – tai patogu, lengva ir naujus žodžius galėsite kaupti vienoje vietoje, tokiu būdu sutaupydami tiek laiko, tiek ir vietos. Kur kaupsite naujus žodžius bei išsireiškimus sužinosite toliau skaitydami mūsų straipsnį.
„Kindle’s Vocabulary Builder“ – dar viena puiki funkcija besimokantiems anglų kalbos. Šioje elektroninėje talpykloje rasite jau jums naujų ir užfiksuotį žodžių reikšmes. Beliks spustelėti ant žodžio ir jums iššoks langas, primenantis anksčiau sutikto nežinomo žodžio ar išsireiškimo, apibrėžimą. Taigi, ne tik puikiai leisite laiką skaitydami mėgstamą knygą, bet ir paprastai bei lengvai kaupsite naujų žodžių bagažą užsitikrindami, kad jie niekur nedings.
„Kindle’s Vocabulary Builder“ turi ir kortelių (flashcards) funkciją, kurių naudojimas padės lengviau ir greičiau įsiminti naujai sutiktą žodyną. Spustelėjus ant kortelės pamatysite atskirus žodžius ir sakinių pavyzdžius su jais bei turėsite atspėti apibrėžimą esantį kitoje kortelės pusėje. Tai leis paversti anglų kalbos skaitymą aktyviu žodyno įsiminimo pratimu.
3. Klausykite podkastus dominančiomis temomis
Ar žinojote, jog podkastų klausymas padėti patobulinti ne tik anglų kalbos klausymo, bet ir kalbėjimo įgūdžius? Jeigu mokotės arba norite patobulinti kalbos įgūdžius, manoma, kad jūsų pagrindinis tikslas – laisvai susikalbėti su kitais kalbos vartotojais. Mano, kaip anglų kalbos mokytojos darbo praktikoje, beveik visi mokiniai pirmosios pamokos teigia, kad jų didžiausias noras ir tikslas – patobulinti būtent anglų kalbėjimo įgūdžius. Visi žinome, kad tai nėra lengva/ Praktiškai visų anglų mokyklos mokinių teigimu, ženkliai lengviau suprasti ką kalba kiti nei prabilti patiems, atsiranda baimė suklysti ir apsikvailinti prieš kitus.
Dažniausiai galvojama, kad vienintelis būdas patobulinti kalbėjimo įgūdžius – tik kalbėti, kalbėti ir dar kartą kalbėti, tačiau podkastų klausymas anglų kalba taip pat gali prisidėti prie kalbėjimo įgūdžių patobulinimo. Nuolatinis ir pastovus podkastų klausymas naudingas mokantis naujo žodyno, atpažįstant skirtingus akcentus, tobulinant tarimo ir kalbėjimo įgūdžius. Kaip tai veikia? – Tobulinant keletą kalbėjimo įgūdžių sudedamųjų komponentų.
Viso egzistuoja penki kalbėjimo angliškai aspektai: žodynas, gramatika, tarimas, sklandumas ir tikslumas. Klausymasis gimtakalbių angliakalbių gali pagerinti šiuos kalbėjimo aspektus tokiais būdais, apie kuriuos galbūt net nepagalvojote.
Podkastų klausymas – vienas iš būdų praplėsti anglų kalbos žodyną
Kuo daugiau žodžių žinote, tuo platesnį žodyną turite, tuo lengviau bendrauti ir susikalbėti angliškai. Atliktas tyrimas parodė, kad mokiniai, kurie klausėsi podkastų kartu atliekant įprastas žodyno užduotis, mokėjo žodžių daugiau negu besimokantieji, kurie to nedarė. Neretai mokytis ilgus žodžių sąrašus nuobodu, neefektyvu ir neveiksminga, nes tokiu būdu išmoktus žodžius gali būti sudėtinga pritaikyti realiame gyvenimiškame kontekste. Podkastų klausymas suteikia galimybę išmokti arba pasikartoti jau išmoktą žodyną kontekste. Podkastų klausymui rinkitės temas, kurios patinka ir kuriomis domitės. Klausant nedominančių temų, greitai prarasite susidomėjimą.
Podkastų klausymas – vienas iš būdų pagerinti gramatikos įgūdžius
Kalbos žinojimas ir gramatikos mokymasis – neatsiejami komponentai mokymo(si) procese. Gramatika svarbi, nes ji mums padeda suprasti vienas kitą. Be gramatikos žinojimo nepavyks sudaryti teisingo sakinio ir teisingai išreikšti minčių. Gramatikos mokėjmas padeda kiekvienam vartoti tokias pačias kalbos struktūras. Tokiu būdu mums lengviau suprasti mes girdime teiginį ar klausimą, kitas asmuo kalba apie tai kas įvyko anksčiau, vyksta šiuo metu ar galimai įvyks ateityje ir pan.
Taigi, podkastų klausymas gali padėti patobulinti gramatikos įgūdžius. Kaip tai veikia? Klausydamiesi gimtakalbių kalbos vartotojų, girdėsite taisyklingas gramatines konstrukcijas, taisyklingą gramatinių laikų ir pan. vartojimą.
Podkastų klausymas be jokios abejonės padės patobulinti klausymo įgūdžius
Kaip jau keletą kartų paminėta šiame straipsnyje, visų pirma pasirinkite jus dominančią temą. Klausykite istorijų apie tai, kas patinka, domina ir traukia. Podkastų klausymas apie jums nuobodžius dalykus tik atbaidys nuo šio užsiėmimo. Tuomet pasiskirkite laiką dienoje kada galėtumėte tam skirti laiko, bent jau – 20/30 minučių kasdien. Dažniausiai pirmoje dienos pusėje būname užsiėmę darbais ir visokiausiais šeimos reikalais, todėl tinkamesnis laikas pokdasto klausymui būtų vakaras.
4. Naudokitės kalbų mokymosi programėlėmis
Į kalbos mokymosi rutiną nepamirškite įtraukti išmaniąsias technologijas, kurios padės patobulinti skaitymo, klausymo, gramatikos įgūdžius ir padės išmokti daug naujų žodžių bei išsireiškimų. Bent keletą minučių per dieną skirkite kalbos mokymuisi pačiu paprasčiausiu būdu – naudojantis mobiliosiomis kalbų mokymosi programėlėmis. Tai galėtų būti kelios minutės per dieną pietų ar kavos pertraukėlės metu darbe. Nepamirškite, kad naudojantis tik programėle po kelių mėnesių neprabilsite laisvai, tačiau tai galėtų būti paprastas ir nesudėtingas pradžios taškas užsibrėžus tikslą išmokti naujos kalbos.
Tokiu būdu patobulinsite savo kalbos įgūdžius ir nepastebimai pasikartosite arba išmoksite naujo žodyno. Kalbos mokymosi procese svarbiausias pastovumas, todėl, jeigu jau parsisiuntėte kalbų mokymosi programėlę, jos nepamirškite, stenkitės mokytis pastoviai ir nedarykite pertraukų. Pasikartosiu, jog užsienio kalbos mokymasis turėtų tapti, kad ir labai nedidele, bet kasdienybės dalimi. Žemiau pateikiame keletą naudingų programėlių pavyzdžių, kuriomis naudojantis nuolatos ir pastoviai galite patobulinti savo įgūdžius.
“Duolingo”. Naudojantis šia nemokama, patogia ir lengva naudotis programėle galite praplėsti anglų ar kitos užsienio kalbos žodyną ir patobulinti gramatiką. „Duolingo” siūlo pamokas, kuriose naudojami klausymo pratimai, kortelės ir klausimai su atsakymų variantais, siekiant išsiaiškinti naujus žodžius, išsireiškimus ir sakinius. Anglų mokyklos mokinių teigimu, ši programėlė ypač efektyvi, jeigu esi pradedantysis kalbos vartotojas. Naudojantis programėle ir sukrovus nemažą naujų žodžių žodyną, kitas žingsnis turėtų būti jų pavartojimas realaus gyvenimo situacijose su kitais kalbos vartotojais.
“Babbel”. Priešingai nei „Duolingo”, ši kalbos mokymosi programėlė mokama, tačiau taip pat naudinga ir efektyvi. Naudojantis šią mobiliąja programa, lengva ir paprasta mokytis kalbos nuo pagrindų. Audio įrašai šioje programėlėje įrašyti gimtakalbių kalbos vartotojų tam, kad programėlės naudotojai turėtų ryšį su tikra kalba. Ši programėlė sukurta naudojant realius kasdieninio gyvenimo pokalbius, todėl naują žodyną sutiksite realaus pasaulio kontekste.
Užuot mokęsi abstrakčių frazių ar žodyno, kaip dažnai nutinka naudojantis kitomis programėlėmis, išmoksite naudingų kasdieniškų dialogų, pradedant tipiniais pasisveikinimais (Labas, kaip tau sekasi?) ir pereinant prie sudėtingesnių praktinių situacijų (Kada tavo traukinys į Paryžių?) Dar vienas šios programėlės privalumas tas, kad galite pasirinkti jus dominančias temas, pvz. kelionės, kultūra, menas ir pan.
Mokantis to, kad jums įdomu, būsite labiau motyvuoti, nenuleisite rankų, labiau įsitrauksite į kalbos mokymosi procesą ir ne tik išmoksite naujos kalbos, bet ir sužinosite kažką naujo jus dominančiomis temomis.
“Busuu”. Naudojantis šia programėle galite mokytis nemokamai arba išsipirkti daugiau galimybių siūlančią premium narystę. Ši programėlė panaši į “Duolingo” tuo, kad naujų žodžių ir gramatikos besimokantiejo mokosi naudodami skaitmenines korteles. Programėlė orientuota į tai, kad kiekvienos pamokos metu besimokantysis išmoktų ką nors naujo – dažniausiai žodį ar išsireiškimą, kuriuos iškart turėtų pavartoti rašydamas ar pokalbyje, t.y. naujai išmokti žodžiai ar frazės „įdedamos“ į sakinius.
Kiekviena pamoka sugrupuojama pagal tam tikrą komunikacinį tikslą, pvz. pristatyti save, apibūdinti savo gimtąjį miestą, užsisakyti maistą restorane ir pan. Kitame žingsnyje išmoktus išsireiškimus reikia pavartoti praktiškai skirtinguose pratimuose ir užduotyse.